Hubspot Sertifikası

Neden HubSpot Sosyal Medya Pazarlama Sertifikası Almalıyız? (2021)

Hubspot Sosyal medya pazarlama sertifikası almalı mıyız? Sosyal medya odaklı çalışanlar olarak, ister rekabetçi araştırma yapmak, ister bir yayın stratejisi geliştirmek, içerik oluşturmak, grafik tasarlamak, fotoğraf çekmek veya kanalları izlemek olsun, sosyal medyada çok fazla zaman geçiriyoruz. Ama hepsini bilmediğimizi itiraf etmeliyiz.

Dolayısıyla, HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikasını yayınladığında, bu sertifikaya sahip olmak için insanlar adım attılar.

hubspot sosyal medya pazarlama sertifikası
hubspot sosyal medya pazarlama sertifikası

HubSpot Sosyal Medya Pazarlama Sertifikası, yaklaşık dört buçuk saatlik video süresi, sekiz ders ve 40 videoya bölünmüştür. Dersler; sosyal medya stratejisi, sosyal dinleme ve izleme, kullanıcı tarafından oluşturulan içerikle erişiminizi genişletme, dijital reklamcılık ve daha fazlası gibi konuları kapsar. Sertifikanızı kazanmak için 70 soruluk süreli bir sınavı geçmeniz gerekir.

Ancak diğer tüm kurslar varken HubSpot’un sosyal medya pazarlama sertifikası zamana ve çabaya değer mi? Sosyal medya pazarlamacısı olarak becerilerimi geliştirmeme yardımcı olacak yeni bir şey öğrendim mi? Şimdi bazı temel çıkarımları inceleyelim ve bu yazının sonunda size bu sertifikanın buna değip değmeyeceğine dair bir özet vereceğim.

1.) HubSpot Sosyal Medya Pazarlama Sertifikası Stratejisiyle Başlayın

Diğer tüm pazarlama taktiklerinde olduğu gibi, hubspor sosyal medya sertifikası ile sosyal medyaya başlarken ilk adımınız, sosyal stratejinizi geliştirmek olmalıdır. Sonuçta, hubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile sosyal medyada sırf bunu yapmak için içerik yayınlamak, kitlenize değerli içerikler sağlamaz veya hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz.

Hubspot sosyal medya pazarlama sertifikası ile Markanızın sosyal medya stratejisini oluşturmak için şu adımları izleyin:

Hubspot sosyal medya pazarlama sertifikası ile hedeflerini belirleyin ve bu hedefleri iş hedefleriyle hizalayın. Sosyal medyayı kullanmak için hedefleriniz nelerdir? Hedef kitlenizle etkileşim kurmak, ilgi alanları hakkında daha fazla bilgi edinmek, web sitenize trafik çekmek, potansiyel müşterileri artırmak mı istiyorsunuz? Bunların hepsi sosyal medyayı kullanmak için harika nedenlerdir, bu nedenle sosyal medyanın markanıza nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için zaman ayırın.

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile Alıcı kitlenizi düşünün. Alıcı kitleniz kimler? Hangi sosyal medya kanallarını kullanıyorlar? Ne tür içeriklerle ilgileniyorlar? Hangi konular hakkında öğrenmek istiyorlar? Bunların hepsi dikkate almanız gereken sorular.

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile Geçmişte nelerin işe yaradığını düşünün. Halihazırda sosyal medyayı kullanıyorsanız, markanız için hangi tür içeriklerin işe yaradığını görmek için bir içerik denetimi yapın. Her kanal farklı türde bir hikaye anlatma gerektirdiğinden, en iyi performans gösteren içeriğiniz kanaldan kanala değişebilir.

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile Rekabetçi araştırma yapın. Rakiplerinizin markaları için sosyal medyayı nasıl kullandıklarını öğrenmek için bazı rakip araştırmaları yapın. Her kanalda kaç takipçisi olduğunu, içeriklerinin nasıl performans gösterdiğini, hangi içerik türlerinin en iyi performansı gösterdiğini ve takipçilerinin içerikleriyle nasıl etkileşim kurduğunu takip edin. Rakiplerinize dikkat ederek, kendi stratejinizde doldurmak isteyebileceğiniz boşluklar bulacaksınız.

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile Kaynaklarınızı düşünün. Her işletmenin tam zamanlı bir sosyal medya pazarlamacısına gücü yetmeyebilir, bu nedenle hangi kaynakları kullanabileceğinizi düşünmek önemlidir. Sosyal içeriği kim yazacak ve tasarlayacak? Bu içeriği kim yayınlayacak ve verileri analiz edecek? Daha küçük bir ekibiniz (veya yalnızca bir kişi) varsa, belirli kanallara öncelik vermek ve büyüdükçe ölçeklendirmek isteyebilirsiniz.

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile Doğru araçları bulun ve kullanın. Elbette, her kanala doğrudan gönderi gönderebilirsiniz, ancak dezavantajı birçok kanalın önceden yayın planlamanıza izin vermemesidir. HubSpot, Buffer veya Hootsuite gibi bir sosyal yayınlama aracına yatırım yapmak, hafta boyunca tüm sosyal gönderilerinizi kolayca yönetmenize yardımcı olur ve sizi her gün gönderi paylaşmayı hatırlama stresinden kurtarır. Karışıma eklemek isteyebileceğiniz diğer araçlar şunları içerir:

 • Sosyal dinleme ve izleme araçları (Google Alerts, TweetDeck, Hashtagify)
 • Topluluk yönetimi araçları (Hootsuite, Sprout Social)
 • İçerik oluşturma araçları (Canva, BeFunky, Infogram, Stencil)
 • Stok fotoğraf siteleri (Pexels, Unsplash, Pixabay)
 • Video oluşturma araçları (Vidyard, Wistia Soapbox, Loom)
 • Analiz araçları (Sysomos, Keyhole, Brandwatch)

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile Test edin, test edin, test edin. Kitlenizde nelerin yankı uyandırdığını öğrenmenin en iyi yolu olduğundan, deney yapma stratejinizin bir parçası olmalıdır.

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile Bir sosyal içerik takvimi oluşturun. Bundan sonraki bölümde bundan daha fazla bahsedeceğim, ancak sosyal içerik oluşturmaya stratejik olarak yaklaşmanız gerekiyor – özellikle sınırlı kaynaklarınız varsa. Kitlenizi hangi içeriğin ilgilendirdiğini ve çevrimiçi ortamda nelerden bahsettiklerini bilmek, ne tür içerik yayınlayacağınıza karar vermenize yardımcı olur.

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile İçeriğiniz konusunda yaratıcı olun. Bloglarınızı yalnızca otomatik olarak yayınlamamalı ve buna bir gün dememelisiniz. Sosyal medyanın en iyi yanı, eğlenebilmenizdir. Öyleyse, bu memleri, şakaları ve motive edici alıntıları yayınlayın ve kitlenizin nasıl tepki verdiğini görmek için yeni bir şeyler denemekten çekinmeyin.

hubspot
hubspot

2.) Sizin de bir sosyal içerik stratejisine ihtiyacınız var

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası, Sosyal medyada harika içerikler ortaya koymak başarınız için çok önemlidir, ancak çoğu zaman sosyal içeriğin işletmeniz için oluşturduğunuz diğer içerik türlerinden farklı olduğunu unutuyoruz. Elbette, aynı ilkelerden bazıları geçerlidir – insan olun, değer katın, yardımcı olun ve kendinizi aşırı derecede tanıtmayın. Ancak unutmayın: İnsanlar bilgi almak, eğlenmek ve bağlantıda kalmak için sosyal medyayı kullanırlar ve sosyal içeriğinizin buna uygun olması gerekir.

Tamam, ama bu ne anlama geliyor?

Saçınızı serbest bırakmak, eğlenmek ve izleyicilerinizle gerçekten insan seviyesinde bağlantı kurmak anlamına gelir. Kendiniz olmakla ve tüm sektör jargonunu atlamakla ilgilidir. Bu, sosyal kitlenizin ne görmek istediğini anlamak ve markanızın ürününe veya hizmetine doğrudan bağlı olmasa bile onlara bu içerikten daha fazlasını vermek anlamına gelir. Bütün konuşmayı yapmaktan ziyade dinlemekle ilgilidir (buna bir dakika içinde ulaşacağız). Soruları yanıtlamak, sorunları çözmek ve takipçilerinizle iletişim kurmakla ilgilidir.

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası ile birlikte, her sosyal kanal farklı türde bir hikaye anlatımı gerektirir ve LinkedIn’deki bir makale hakkında nasıl konuştuğunuz, Facebook’ta nasıl konuştuğunuzdan farklı olacaktır. Ek olarak, her içerik parçası her kanal için ideal olmayacaktır. Memler Twitter, Facebook, Instagram ve Pinterest için harikadır, ancak LinkedIn’de aynı türden yanıtları göremeyebilirler. Her kanaldaki içerik farklı olacaktır, bu nedenle kitlenizin farklı sosyal kanalları nasıl kullandığını düşünün ve buna göre ne tür içerik yayınlayacağınızı değiştirin.

3.) Sosyal medya dinlemek ve izlemekle ilgilidir

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası, sadece büyütmeden ibaret değildir; aynı zamanda dinlemekle ilgili. Hedef kitlenizin sizin hakkınızda söyledikleri, ne tür içerik görmek istedikleri, hangi soruları olduğu ve rakiplerinizin neler yaptığı, sosyal medyanın başarısı için kritik öneme sahiptir.

Tanım gereği sosyal dinleme, çevrimiçi konuşmaları nasıl takip ettiğiniz, analiz ettiğiniz ve yanıtladığınızdır ve markanızla ilgili konuşmaları merkezileştirmenize olanak tanır, böylece onlara katılabilirsiniz. Sosyal dinleme size şu konularda yardımcı olur:

 • İtibarınızı yönetin
 • En büyük hayranlarınızı ve etkileyicilerinizi belirleyin
 • Sektör tekliflerindeki boşlukları belirleyin
 • Yeni ürün fikirlerini ve geliştirmelerini keşfedin
 • Yeni iş fırsatları bulun
 • Daha fazla potansiyel müşteri oluşturun
 • Rekabete göz kulak olun
 • Gelecek için stratejik ölçütler belirleyin

HubSpot sosyal medya pazarlama sertifikası, Sosyal medya takibi ise markanız, ürünleriniz, hashtagleriniz, çalışanlarınız, rakipleriniz ve müşterilerinizle ilgili söz ve konuşmaları aktif bir şekilde aramayı içerir. Pazarın ne söylediğini daha kapsamlı bir şekilde ölçer – sadece sizinle ilgili değil, aynı zamanda sektörünüz ve kitlenizin ilgilendiği konular hakkında.

Sosyal izlemenin en büyük yararı, hedef kitlenizle daha güçlü bir bağlantı kurmanıza yardımcı olmasıdır. Sosyal ortamı izlediğinizde, artık siz ve kitleniz birbirinizden söz etmezsiniz. Siz ve kitleniz üçüncü taraf bir konu hakkında birlikte konuşuyor. Kitlenizin ilgi alanlarına önem verdiğinizi gösterir ve kitlenizle yaptığınız sohbetleri insanlaştırır.

4.) Dijital Reklamcılıkla Erişimi ve Katılımı Artırın

Sosyal medyadaki işletme sayfalarına organik erişim hızla düşüyor, ancak bunun sürpriz olmadığına eminim. Ancak bu, markanız için sosyal medyayı atlamanız gerektiği anlamına gelmez. Bu sadece yaratıcı olmanız ve sosyal medyaya biraz para yatırmanız gerektiği anlamına gelir.

Ne düşündüğünü biliyorum. “Ancak sosyal medyayı kullanmanın en iyi yanı, ücretsiz olmasıdır!” Belki bu yıllar önce doğruydu, ancak hedefiniz web sitenize trafik çekmek, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak ve geliri artırmaksa, ücretli reklamların gelen pazarlama stratejinizin bir parçası olması gerekir.

Dijital reklamcılık hiçbir şekilde para israfı değildir ve stratejik olarak uygulandığında işletmenize tonlarca fayda sağlar. Ücretli reklamlar, alakalı kalmanıza yardımcı olur, potansiyel müşterilerinizin çevrimiçi olarak zaman geçirdiği yerlerde bulunmanıza olanak tanır ve size, satın alma yolculuklarının belirli bir noktasında doğru içeriği doğru kişilerin önüne koyma fırsatı verir.

Dijital reklamcılıktan bahsettiğimde, sadece ücretli sosyal reklamlardan bahsetmiyorum. Teknik olarak bir hubspot sosyal medya pazarlama sertifikası ile sosyal medya kanalı olmasa da, dijital reklam stratejiniz Google AdWords’ü de içermelidir. Ücretli reklamlara başlamayı düşünüyorsanız, kendinize sormanız gereken birkaç şey aşağıda verilmiştir:

 • Hedef kitlemiz çevrimiçi olarak zamanlarının çoğunu nerede geçiriyor? Ve bu kanalları nasıl kullanıyorlar?
 • Dijital reklamcılık için hedeflerimiz nelerdir? Web sitesi trafiğini artırmak, daha fazla potansiyel müşteri oluşturmak, dönüşüm oranlarını iyileştirmek, web semineri kayıtlarını veya e-kitap indirmelerini artırmak için mi?
 • Hedef kitlem ve hedeflerime göre ücretli reklamcılık için doğru kanallar hangileridir?
 • Alıcının yolculuğunun hangi bölümünü hedeflemek istiyoruz? Ve potansiyel müşteriler alıcının yolculuğunda ilerlerken reklam stratejimizi nasıl uyarlarız?
 • Ne kadar para yatırmak istiyoruz? İş hedeflerimize ulaşmak için ücretli reklamcılığa ne kadar para yatırmamız gerekiyor?

HubSpot Sosyal Medya Pazarlama Sertifikası Almaya Değer mi?

İster tam zamanlı bir hubspot sosyal medya pazarlama sertifikası sosyal medya pazarlamacısı olun, ister şirketinizin sosyal medyasında yarı zamanlı çalışın veya yalnızca sosyal medya pazarlaması hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, HubSpot’un sosyal medya pazarlama sertifikası kesinlikle çabaya değer.

Benim tek küçük şikayetim, sertifikanın çoğunlukla B2C sosyal medyasına odaklanması. Profesörlerin bahsettiği taktiklerin çoğu ve sundukları destekleyici örnekler, B2C markalarına yönelikti.

Beni yanlış anlamayın – B2C veya B2B markası fark etmeksizin sunulan fikirlerin çoğunu kullanabilirsiniz, ancak hedef kitlenizin işletmeler veya tüketiciler olmasına bağlı olarak bu taktiklere nasıl yaklaşacağınız konusunda bazı farklılıklar vardır. Profesörlerin daha fazla B2B örneği vermesini veya en azından bazı taktikleri bir B2B hedef kitlesine göre nasıl uyarlayacağını açıklamasını isterdim (çünkü biraz zor olabilir).

Hubspot sosyal medya pazarlama sertifikası sahibi olmak için bizimle iletişime geçin. Uygun fiyatlar ile sizlerin yerine sınava girerek 1 gün içerisinde %100 başarı ile sertifika sahibi yapıyoruz.

Sertifika Soruları

Google, Youtube, Hubspot gibi tüm sertifikaları sizlerin yerine sınava girerek alıyorum.

Yorum Yap

Bir Cevap Yazın